Yazılarımız

SSR Nedir? Nasıl Çalışır?

SSR Nedir?

SSR (Solid State Relay); stabil, uzun ömürlü, modern elektronik anahtarlardır. Özellikle yüksek voltaj ve akım değerlerine sahip besleme hatlarının kontrolünde güvenli ve kullanımı kolay bir çözümdür.

Kontrol edilmek istenilen hat üzerine seri olarak bağlanılır. Kontrol girişinden verilen değere göre hat üzerindeki akım geçişini açar veya kapatır. Besleme sinyalini (örneğin şebeke hattı) belirli bir oranda kısmak için de kullanılır.

SSR modellerinde kontrol giriş yöntemi farklılık göstermektedir. Fotek SSR ailesinde doğru akım girişi ile (DC) ve dalgalı akım girişi ile (AC) açma kapama yapılabilmektedir. Giriş değerleri, teknik özelliklerde belirtilen kapama değerinin (turn-off voltage) altına düştüğünde akım geçişi kapatılır.

Potansiyometreli ve lineer SSR’ler ile hat üzerinde kısma ve açma yapılabilir. Potansiyometreli SSR’lerde değişken direnç değerlerine göre, Lineer SSR’lerde 4-20ma giriş değerlerine göre hat üzerinde kısma ve açma yapılır.

Giriş yöntemlerine göre örnek bağlantı şemalarını aşağıda bulabilirsiniz:

SSR – DA Serisi Bağlantı Şemaşı: (Doğru Akım Kontrol Girişi)

SSR – AA Serisi Bağlantı Şeması (Dalgalı Akım Kontrol Girişi)

SSR – VA Serisi Bağlantı Şeması (Değişken Direnç Kontrol Girişi)

SSR – LA Serisi Bağlantı Şeması (4-20ma Kontrol Girişi)

SSR Zero-Cross ve Faz Açısı Kontrol

SSR’ler açma kapama yöntemine göre sıfırda kesen veya faz kontrol olarak iki çeşittir. Sıfırda kesen SSR’ler, kontrol girişinde verilen komutu, hat üzerindeki besleme sinyalinin sıfır olduğu anda yerine getirir. Faz kontrol yönteminde ise hat üzerindeki sinyalin 1 periyotluk süresi içerisinde belirli süre açma ve belirli bir süre kapama yapılır. Bu süreye göre çıkış voltajının etkin değeri değişir. Bu sayede kısma ve açma yapılabilmektedir. Fotek lineer SSR’ler bu amaçla kullanılır.

Sıfır Geçiş Kontrol (Zero-Cross Control) – Faz Kontrol (Phase Angle control)

Üç fazlı SSR modelleri ile 3 fazlı sistemlerin kontrolü sağlanır. Fotek TSR modelleri ile 3 fazı açma kapama yapılabilmektedir.

Kontrol edilecek hat üzerindeki akım değerlerine farklı SSR modelleri mevcuttur. Firmamızda 10A akımdan 100A akıma kadar SSR modelleri mevcuttur.

Sisteminizi istenmeyen akım limitlerinden korumak için sigortalı SSR modelleri mevcuttur. Fotek SSR ailesindeki F takılı modeller sigortalıdır.

Raya montaj ve soğutuculu SSR modelleri yüksek akımlı uygulamalarda güvenilir kullanım imkanı sunar.

Size uygun modeller ve her türlü teknik destek için lütfen irtibata geçiniz:  info@fotek.com.tr

SSR Ürün sayfamız için lütfen tıklayız.

Power regülatör ürün sayfamız için lütfen tıklayınız.

Tüm SSR Ürün Modellerimiz:

adminSSR Nedir? Nasıl Çalışır?

Related Posts